Salaklık ve İfade Özgürlüğüne Dair

Salak olmak suç değil iken kişiyi salaklıkla itham etmenin neden suç olduğunu anlayabilmiş değilim. Kişiye hırsız dersen bunu kanıtlamakla mükellefsin, zira hırsılık suç teşkil ediyor. Oysa salaklıkta böyle bir durum söz konusu değil, kimseye bir suç atfetmiyorsun. Öte yandan herkes akıllı olacak diye bir şart yok. İstatistiksel olarak insanların yarısı salak/geri zekalı.

İnsanları bu şekilde itham edeceğimden değil, bunu suç olması aklımı kurcalıyor.

Öte yandan ifade özgürlüğü gibi basit bir kavramın toplum nezdinde (okumuş bireylerde dahi) düzgün anlaşılmamış olması feci bir sorun.

1) İfade özgürlüğü ifade edilen düşüncenin doğru olmasını gerektirmez (iftira/suç atfetmek gibi bir ithamda bulunuyorsan kanıtlamakla mükellefsin).

2) İfade edilen fikrin ne olduğundan bağımsız olarak kişiler fikirlerinin propagandasını yapabilirler

3) İfade edilen fikri dinlemek, kaale almak, ciddiye almak, ona saygı duymak gibi bir sorumluluk yok.

4) İfade edilen fikirle dalga geçme, ahmakça bulma gibi durumların da ifade özgürlüğü kapsamında olduğu kanısıyım.

İfade özgürlüğünün sınırı delil olmaksızın bir tarafa suç isnat etmek ve kişileri şiddete yönlendirmekdir.

Yani arkadaş,

Söylediklerini ciddiye almak zorunda değilim. Söylediklerini dinlemek zorunda değilim. söylediklerine ve davranışlarına saygı duymak zorunda değilim. Söylediklerinin doğruluğu ya da yanlışlığı hakkında fikir beyan etmek zorunda değilim.

Bunların berisinde, söylediklerinle dalga geçme ve bunları saçma ve salakça bulma hakkına sahibim. (Aynı şekilde sen de!)

Ve tüm bunların akabinde kalkıp fiziksel bir saldırıda bulunamazsın, tehdit edemezsin. Yapılan işin suç olduğu kanısında isen müracat yerin avukatın olmalı.

Not: Bir davranışın ifade özgürlüğü kapsamında olup olmadığını yorumlarken söylemden bağımsız olarak düşünülmeli. Söylenenin doğruluğu, tutarlılığı bu durumda birşey ifade etmez, etmemeli. Bu sebeptendir ki yaz aylarında elinde dini içerik olan posterle sahil kıyısında dolaşıp insanları kendi fikrine davet eden dindarın yaptığı ifade özgürlüğü kapsamındadır. Keza bir ateistin de cami çıkışında insanlara kendi düşüncelerinin propagandasını yapması ifade özgürlüğü kapsamındadır. Hitab edilen insanlar bu ifadeleri dikkate almama, dalga geçme, kızma vb haklara sahiptir. Olası bir fiziksel temas ya da tehdit suç teşkil etmektedir.

Not2: Propaganda kötü bir şey değildir.

Şimdilik eyyorlamam bu kadar, sağlıcakla kalın.

Reklamlar

De ki işte:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s