#Anı – Poşalar, Arhavi ve Mor Kağıt Para

poşa

Ben henüz Arhavi’de evin önünde koştururken, apartmanımız ile çay bahçesinin arasına giren sokağın bittiği yerde buna benzer derme çatma bir ev vardı. Poşaların kaldığı bir ev. Poşa arhavide çingenelere atfedilmiş bir kelime.

Genelde kirli pasaklı ve hafiften tehlikeli görünürlerdi uzaktan, 5-6 yaşlarındayım belki.

Çay bahçesi, apartman, bakkal ve birinci kattaki komşumuz Hüsamettin abi’nin (dedem yaşında motorsikletli deli-kanlı bir amca) apartmanın köşesine kurduğu derme çatma kümes arasındaki alanda koştururken ‘aa anne bak poşalar geçiyor’ diye bağırıvermiştim, parmağımla yoldan geçen iki poşayı göstererek.

Eh sen misin bunu diyen, ‘poşaysak nolmuş’ tadında çıkışmışlardı öfkeyle. Annemle epey tartışmışlardı. Sonra olaysız yollarına devam etmişlerdi söylene söylene. Hatırlayabildiğim kısım bu kadar. Nerden bileyim azizim poşa kelimesine kötü bir anlam yüklendiğini. O zaman bildiğim tek kötü kelime ‘oleşti’ ya da ona benzer birşeydi, lazca küfür. Kelimenin ne anlama geldiğini hala bilmiyorum lakin bu kelimeyi söylediğimde babamın verdiği tepkiyi hayal meyal hatırlamaktayım, pek kullanılmaması gereken bir kelime idi. Bir de ‘ğapa’yı hatırlıyorum, bok böceği demekti. Atmaca yakalamanın ilk adımı bu ğapa’yı  yakalamaktı. -Başka bir yazıda şahit olduğum atmaca yakalama sürecine değineceğim, umarım-

Bir de, daha sonraları aynı yerde oynarken iki tane beşyüzbinlira bulmuştum yerde; kağıt, mor. Çok paraydı azizim. Yapılan telkinler sonucunda parayla vedalaşmak durumunda kaldığımı hatırlıyorum bir de. Camiye ya da bakkala bırakılmıştı muhtemelen.

Bu evin arkasında kocaman bir bahçesi vardır. Yeşillikli, bol ağaçlı. Oradaki bir düğüne sızdığımızı hatırlıyorum benden birkaç büyük arkadaşım ve ben. Uzun, üstü yiyecek ve içecek dolu beyaz bir masa. Hayatımda ilk defa kamerayı orada gördüm. Gelin ve damadı çekiyordu, biz de gelin ve damadın arkasından kameraya şebeklikler yapmaya çalışıyorduk. Sonra kaçtık kendi bahçemize.

Yukardaki resim arhavideki poşaların evinin resmidir nezdimde.

Reklamlar

De ki işte:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s