Oğuz – Bahar | Melanous

Şu haleti ruhiyemi sevmiyor değilim. Peşisıra gelen durgunluğuma rağmen hayallerimin doruklara çıktığı, herşeyi yapabilecek durumda olduğum o tanrının lütfunu benden esirgemediği zamanlarda, şu bahar günü ilerideki parkta öten her bir kuşun cıvıltısı kadar  hayalim ve keyfim oluyor.

Hayatımın başında, ilk gençliğimin doruklarında oluşuma bağlamayın lütfen bu durumumu. Bu hayallerim olmadığında yaşlandığımı kabul edeceğim ben. Saçım sakalım beyazladığında değil.

Aklıma gelip de söyleyemediğim bütün güzel sözler, kuşlar tarafından gökyüzüne ve doğaya armağan ediliyor sanki o anlarda. Ben de onlarla beraber cıvıldamak istiyorum desem yeridir. Onlar kadar keyifle, onlar kadar gök ve yeryüzünün keyfini çıkartarak söylemek istiyorum.

Söylüyorum da.

Mesela, yine böyle bir anımda kuş seslerini aratmayacak bir şiir yazmıştım. Gökyüzü ve yeryüzü ve kendim ve kuşlar’dan başkasının haberi olmadı bu şiirden.

Yine başka bir bahar günü, bahsettiğim parkta yürürken aklıma gelen bir roman fikri kanımı ısıtmıştı. Romanda Don Kişot’tan tutun da Raif Bey’e, daha aklınıza gelmeyecek pek çok kahramana göndermeler vardı.

Hoş o sırada parkta dolaşmakla meşgul olduğumdan romanı yazacak vaktim olmamıştı. Ancak o parktaki her yürüşüyümde roman fikrim biraz daha güçlendi.

Sonra birden kış geldi memleketime. Dedim ya, bu güzel baharımın ardından hep çetin bir kış mevsimi gelir diye. Hangi mevsimin ne zaman başlayıp ne zaman biteceği, yahut hangi mevsimin ötekinden sonra geleceği belirsizdir benim memleketimde. Ancak şunu söyleyebilirim ki, yaz ve sonbaharlara pek rastlanmamıştır.

Kış geldiğinde parka bir sessizlik hakim olur. Yürümek istesen yürüyemezsin soğuktan ve kardan ve çamurdan. Evde otururum bu dönemlerde. Vaktimi internette bulunan o zamanın popüler içeriklerine göz gezdirerek sıkılarak harcarım. Kışımın tek güzel kısmı ne vakit geleceği -ve gideceği- belli olmayan baharlarımdır.

Pek sevdiğim şairin benim gibi baharı bekleyenlere yazdığı şiirdeki, o herkesin bahardaki halime hasetlendiği zamanları beklerim büyük bir keyifsizlikle.

Ah bir bahar gelse.

Bahar bir gelse.

Bir bahar gelse.

Reklamlar

De ki işte:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s