İnsanca #2 Yalan

Yalanlar söyleyemem, incinirsin.” demiş ismini hatırlayamadığım bir şair. Şair kendi gerçekliğini oluşturmalıdır önce tabi, bunun için de yalanlara ihtiyacı vardır. “ben sana mecburum” der birisi, ötekisi “aşk iki kişiliktir” der. Şairlere yalan söyleme özgürlüğü verilmiştir, kendileri yalanlarına inandıkları sürece.

Bizim de yalanlar söyleme özgürlüğümüz vardır tabi. Ancak bu özgürlük şaire yakışır bir naiflikte değil “Yalanlar söylerim, incinirsin” kabalığında ortaya çıkar.Bunun için şairler gibi kendi yalanlarımıza inanmamız gerekmez üstelik! Bir başkası inansın yeter. Bir başkasına inanmak istediği yalanlar söyleyin sadece.

Olur biter.

Reklamlar

“İnsanca #2 Yalan” için 6 yorum

  1. şairi ve şiiri yazdıktan sonra hatırladım lakin düzeltmedim.

   ayrıca gerçekten kastederek mi söyledin bilmiyorum lakin, sarhos değilim, belki çakırkeyifimdir*swh*.

   Beğen

 1. Ha bir de, Nietzsche’ye göre şair, yalancı olmak zorundadır çünkü gerçeği en iyi o görür. Gerçeğin can yakıcılığını olduğu gibi anlatmak, hem şair için, hem de şiir için eziyettir. O nedenle de şairlerin yalana başvurmaktan başka bir şansı yoktur. Gerçeği olduğu gibi söyleyemeyen her ifade yalandır.

  Nietzsche böyle buyurdu. :)

  Beğen

 2. Nietzsche’nin bu konuda böyle benimle hemfikir olması güzel.

  İnsanın insana rağmen kendi gerçekliğini yaratması gerekiyor. Bu geceki yazıların birinde anlatmaya calısmıstım sanırsam kısa da olsa bu durumu.

  Beğen

 3. Nietzsche seninle hemfikir değil ki. Sana göre şairin yalan söyleme hakkı var, Nietzsche’ye göre şairin yalandan başka bir söyleme şansı yok.

  Sarhoşluğundan kastım ise fikri idi fakat orada da yanıldım. bu gece daha ziyade aydınlanma içerisindesin gibi düşünmeye başladım. Gerçek yaşını hesaplamak istiyorsan acıdan kaynaklı aydınlanma miktarını saymalısın diye düşünüyorum.

  Beğen

  1. Yazının basında sair kendi gerçekliğini oluşturmalıdır blabla demiştim, bu yüzden onlara bu gerçekliği oluşturması için yalan söyleme hakkı verilmiştir. bu noktada nietzsche ile örtüşüyor görüşlerimiz, o kadar kesin dille anlatmadım tabi düşüncemi.

   yaşımı hesaplama gibi bir niyetim yok esasen, ömrüm yettiğince yaşayacağım.

   Beğen

De ki işte:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s