Murathan Mungan – Sözler

“hayat bazılarına mutsuz olmakla duygusuz olmak arasında bir tercih hakkı tanır, daha fazlasını değil”

“hepimiz varoluşumuza bir anlam ararız. kundak ile kefen arasındaki şeyin adı ömürdür, hayat değil. hayatı biraz da kendimiz yaparız.”

“ben 50 yıldır çocukluğuma ‘çocuğum’ gibi baktım”

“ben sende bütün aşklarımı temize çektim”


“sessizliğe borcum var, birkaç kelime”

” türkiye’nin resmi dini iki yüzlülüktür”

“işim kelimeler benim. sahte alçakgönüllülüğe gerek yok: türkçe’nin saçlarını tarayan, tarayabilen yaşayan üç-beş yazardan biriyim. içimizle dilimiz arasındaki mesafeyi kelimelerle kapatmaya çalışan adamdır yazar dediğin. ”

“..şunu ya da bunu yapıp para kazanmak ve toplumca onaylanmak varken,şiir yazmak,sanatla uğraşmak,topluluk kurup müzik yapmak,politikayla ilgilenmek düpedüz şuursuzluk ve ancak gençlikle açıklanabilecek boşa bir uğraş.
para,mülk,güvence ya da statü kazanmanın değer olduğu bir dünyada hacim kaplamayan her şey böyle değerlendiliyor..”

“…bir şeyin ‘gerçek’inden bu denli emin bir biçimde söz etmenin güveninden ürker; bu güvenin burnu büyüklüğünde temel bir yaşam bilgisi noksanlığı sezerim hep. çünkü, bence bu kadar emin olmak, bilgi ile değil, yaşama azlığı, deneyim kıtlığı ile açıklanabilir. yaşama sahiden bulaşmış olan insanlar, ‘gerçek’ten ya da ‘gerçek’lerden dem vururken daha temkinli olur, bu çeşit konularda çoğul terazi kullanırlar. bunun yanı sıra yaşama daha az bulaşmış, kuytusuna çekilip kapandıkları entelektüel çalışmalara odaklı hayatlarında, işin kuramsal, kavramsal donanımına ağırlık vermiş insanlar da öyle. kaba bir ayrımla öbeklendirdiğim bu her iki taraf da kendi yaşama seçimlerinin akarında görmüş geçirmiş; bilginin, kuru kuru bilindiğinde değil, ancak bünyeye katıldığında işe yaradığını öğrenmişlerdir…”

Reklamlar

“Murathan Mungan – Sözler” için 9 yorum

 1. Yüksek Topuklar adlı kitap hayatımı değiştirdi, bir yerlere kilitleyip öylece bıraktıklarımla şimdi hayatım daha kolay yönleniyor. Murathan MUNGAN hayranlık duymaktan ve işte budur dedirten duygulardan çok en yakın arkadaşım benim. İyiki var.

  Beğen

  1. Yüksek Topuklar okunacaklar listemde ancak henüz ona vakit gelmedi, söylediklerinden sonra kitabı öne alsam fena olmaz diye düşünüyorum.

   Beğen

 2. Irkçı,despot,materyalist ve İslam düşmanlarının ,siyonist emellerine hizmet adına ümmeti parçalayıp küresel güçlere yem yapan zihniyetın kurmuş olduğu kemalist düzeni lanetliyor. ve insanlarımızı cumhuriyet masalıyla uyutmaya devam eden kem…alistleride kınıyor,ve cumhurun seçimden seçime yönetime dahil edildiği bu demokratür düzenini tanımıyor ve kalbimden buğz ediyorum

  Beğen

 3. murathan mungan..kelimeleriyle yaşama dokunan,derin uykulardan uyandıran ve insana insanlığını hatırlatan..
  yazılarını okuduğumda varlığımı daha bir hisseder,gücüme güç katarım..kedisini anımsarım..onun kaybettiği kedisini bilirmisiniz siz..
  ya da insanın yanı başında akan nehre kendini sessizce bırakmasını..

  Beğen

De ki işte:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s